Lietuvos gatvėse toliau daugėjant paspirtukų, daugėja ir su jais susijusių traumų. Ypač daug darbo vasarą turi vaikų traumatologai. Savo ruožtu draudikai atkreipia dėmesį, kad incidentus sukeliantys paspirtukų vairuotojai dažnai ne tik nukenčia patys, bet ir apgadina svetimą turtą ar sužaloja praeivius.

Į medikus – pagalbos, o į draudimo bendrovę – prašydami atlyginti asmens draudimo žalą vasaros metu kreipiasi asmenys, kurių atžalos riedėdamos paspirtukais patiria rankų, raktikaulių ir pirštų lūžius, sąnarių pažeidimus, raiščių plyšimus, galvos sutrenkimus ar net netenka dantų. Sudėtingos traumos, kurių gydymui prireikia operacijų, jaunuosius paspirtukininkus nuo aktyvaus judėjimo gali sustabdyti net 2 ar 3 mėnesiams.

„Šiltuoju metų laiku pernai maždaug kas 2-3 dienas sulaukdavome bent vieno pranešimo, kai klientai nurodydavo, kad važiuodamas paspirtuku susižalojo vaikas iki 12-os metų. Asmens draudimo žalų, kurias riedėdami paspirtukais patyrė vyresni asmenys, užfiksuota kur kas mažiau“, – sako bendrovės Asmens žalų skyriaus vadovas Jonas Stasinas.

Draudimo ekspertas pastebi, kad šiemet šylant orams registruojamų paspirtukininkų žalų skaičius vėl ėmė augti.

Jokių išimčių: apsaugos priemonės yra būtinos 

 Draudimo duomenimis, daugiau negu pusę nukentėjusiųjų sudarė vaikai iki 12-os metų.

„Mažieji, ikimokyklinio amžiaus, paspirtukininkai stokoja transporto priemonės valdymo įgūdžių ir pervertina savo jėgas, tad saugiai važinėtis jie gali tik prižiūrimi tėvų. Atsižvelgiant į vaiko amžių ir ūgį, jam turi būti parinktas tinkamas paspirtukas, uždėtas šalmas, rankų ir kojų apsaugos“, – vardija J. Stasinas.

Pasak draudimo bendrovės eksperto, pirmą kartą mokant mažą vaiką važiuoti paspirtuku, geriausias sprendimas – lengvai vairuojama transporto priemonė su trimis ratais. Toks paspirtukas yra stabilesnis, ant jo lengviau išlaikyti pusiausvyrą ir nenugriūti. Taip pat, kad pasivažinėjimai būtų saugūs, būtina periodiškai tikrinti paspirtuko stabdžius.

Visų amžiaus grupių paspirtukininkams, kaip ir dviratininkams, draudimo ekspertas pataria dėvėti ne tik šalmą bei apsaugas, bet ir ryškiaspalvę, šviesą atspindinčią liemenę. Mat tiek pernai, tiek šiemet paspirtukų vairuotojai neišvengia susidūrimų su automobiliais.

Tenka atlyginti žalą dėl apgadinto svetimo turto

Fiksuojama ir tokių atvejų, kai važiuodami paspirtuku asmenys netyčia apgadina svetimą turtą. Tokios žalos yra atlyginamos pagal asmens civilinės atsakomybės draudimą, kaip ir bet kurios kitos, kai apdraustasis padaro žalą svetimai nuosavybei. Pavyzdžiui, neseniai draudimo bendrovė atlygino žalą, kurią kito asmens turtui sukėlė kliento dukra: mergina paspirtuku važiavo šalutiniu keliu ir susidūrė su automobiliu, kuris judėjo pagrindiniu keliu. Per incidentą buvo apgadintos automobilio durelės ir sparnas.  

Bendrovės duomenys rodo, kad paspirtuku svetimam turtui sukeltų žalų sąrašas vis ilgėja, o dažniausiai