Vidutinio dydžio sedanams bei universalams statistika negailestinga. Anksčiau tokie modeliai patekdavo į perkamiausių Europos automobilių dešimtukus, o šiandien vyrauja kompaktinės klasės hečbekai ir didesnio pravažumo SUV.

Autoritetingas automobilių apžvalgas ir vertinimus atliekantis Jungtinės Karalystės interneto portalas „carbuyer.co.uk“ taip pat pripažįsta, kad SUV modeliai į rinkos paraštes stumia tradicinius sedanus bei universalus. Tačiau šio portalo ekspertai teigia, kad norintys praktiško, gerai valdomo ir ekonomiško automobilio, puikiai tinkančio šeimai, neturėtų ignoruoti tokių sedanų bei universalų kaip „Volkswagen Passat“, „Opel Insignia“ ar, portalo vertinimu, į geriausiųjų trejetuką patekusio „Mazda6“.

Norintiems gerų valdymo savybių ir ekonomijos

Kaip teigiama „carbuyer.co.uk“ apžvalgoje, palyginti su SUV modeliais, sedanai išsiskiria kur kas geresnėmis valdymo savybėmis ir suteikia vairuotojams daugiau užtikrintumo. Pavyzdžiui, tarp trijų geriausių 2021 metų sedanų patekęs „Mazda6“ yra giriamas būtent už tai, kad užmiesčio keliuose leidžia patirti puikių emocijų ir mėgautis vairavimu, tačiau dėl to nenukenčia komfortas. Tokias sedanų savybes pabrėžia ir automobilių apžvalgininkas bei „Lietuvos metų automobilio“ rinkimų komisijos narys Egidijus Babelis.

„Dėl žemesnio svorio centro ir geresnio balanso sedanus valdyti kur kas lengviau nei panašaus dydžio SUV. Kiek yra tekę išbandyti tokios klasės sedanų, labai gerą įspūdį paliko „Peugeot 508“ ir „Mazda6“. Kadangi jie lengviau nuspėjami ir paprasčiau valdomi, yra stabilesni, jais važiuoti ir maloniau, ir saugiau“, – pastebi E. Babelis.

Kaip dar vieną didelį šeimyninių sedanų privalumą tiek „carbuyer.co.uk“ apžvalgininkai, tiek E. Babelis įvardija geresnes jų dinamines savybes bei mažesnes degalų sąnaudas.

„Sedanai ar universalai yra lengvesni nei tokio paties dydžio SUV modeliai, taip pat aerodinamiškesni. Dėl šių fizinių savybių sedanai yra ekonomiškesni, jiems lengviau įsibėgėti. Jei palygintume tokio paties dydžio sedaną ir SUV, pastarojo degalų sąnaudos gali būti didesnės litru ar net dviem“, – dėmesį atkreipia automobilių apžvalgininkas.

Daugiau vietos keleiviams ir bagažui

Pirmąsias dvi vietas „carbuyer.co.uk“ apžvalgoje užimantys „Škoda Superb“ ir „Volkswagen Passat“ apibūdinti kaip modeliai, išsiskiriantys didele salono erdve ir talpia bagažine. Toks apibūdinimas tinka daugumai į dešimtuką įtrauktų modelių, todėl jie turėtų ypač patikti šeimoms.

„Neretai tenka nustebti, kad iš pirmo žvilgsnio ganėtinai dideli SUV modeliai viduje nėra tokie erdvūs, kaip tokio pat dydžio sedanai ar universalai. Dažnu atveju sedanai yra geriau suprojektuoti, todėl juose įrengtos gana didelės bagažinės, o tie, kuriems reikia dar daugiau vietos, gali rinktis modelį su universalo kėbulu.

Žinoma, pasitaiko ir išimčių. Pavyzdžiui, „Peugeot 508“ dėl savo formos ir aptakaus kėbulo neturi nei didžiulės bagažinės, nei daug vietos salone, ypač galvai. Tačiau daugelis kitų šios klasės modelių tikrai erdvūs ir labai praktiški“, – sako E. Babelis.

Už tą pačią kainą siūlo daugiau

Kaip dar vieną vidutinės klasės sedanų bei universalų privalumą galima įvardyti jų kainą. Pavyzdžiui, pradinė „Mazda6“ kaina startuoja nuo 26 tūkst. 990 eurų, „Škoda Superb“ – nuo 28 104 eurų, „Peugeot 508“ – nuo 28 tūkst. 400, o mažiausia „Volkswagen Passat“ sedano kaina Lietuvoje siekia 30 tūkst. 176 eurus.

Atsižvelgiant į pirkimo kainą ir menkesnes degalų sąnaudas, eksploataciniu atžvilgiu šeimyniniai sedanai ir universalai neretu atveju yra racionalesnis pasirinkimas. Ypač įvertinant tai, kad panašiomis startinėmis kainomis įvertinti mažesnio segmento miesto visureigiai.

„Galima pastebėti, kad už tokią pat sumą, kuri išleidžiama vidutinio dydžio sedanui, galima įsigyti mažesnį arba tokio paties dydžio, tik kur kas kuklesnės komplektacijos SUV modelį. Be to, ir patys pirkėjai ne visada įvertina, ko jiems reikia ir kuris automobilis geriau patenkins jų poreikius.

Savo ausimis girdėjau, kaip praktiško, didelio šeimyninio modelio pageidaujantys pirkėjai, gavę pasiūlymą rinktis universalą, primygtinai ėmė prašyti mažesnio ir ne tokio praktiško SUV“, – lygina automobilių apžvalgininkas.

Dar vienas dalykas, galintis daryti įtaką pirkėjų pasirinkimui, – dizainas. Trokštantys solidaus, bet tuo pat metu dinamiško ar sportiško automobilio šias savybes ras sedanuose, o ne SUV modeliuose. Šiais bruožais pasižymi stilingi ir agresyvesni į „carbuyer.co.uk“ dešimtuką įtraukti „Volkswagen Arteon“, „Mercedes-Benz CLA“ bei „Mazda6“.

„Iš tikrųjų svajojantiems apie agresyvesnės išvaizdos automobilį vertėtų atkreipti dėmesį į sedanus. Jei pažvelgtume į SUV segmentą, ten tokių beveik nėra, nes tiesiog pati automobilio forma neleidžia suteikti sportiškesnio silueto.

Reikia gerokai pasistengti, norint rasti agresyvesnės išvaizdos SUV. Galbūt „Cupra Formentor“ yra labiau išsiskiriantis, tačiau aš į jį žiūriu kaip į šiek tiek paaukštintą hečbeką, kuris tiesiog atitinka SUV sąvoką. Todėl ir šiuo atžvilgiu vidutinio dydžio sedanai bei universalai yra lankstesni“, – vertina E. Babelis.

Kaip apibendrinama „carbuyer.co.uk“ sedanų apžvalgoje, toks modelis, kaip antai „Mazda6“, yra vertas dėmesio pasirinkimas ieškantiems gero įvairių savybių derinio. Šis sedanas atkreipia dėmesį dinamiška išvaizda, suteikia geras valdymo savybes, bet tuo pat metu užtikrina aukštą komfortą, o didelė salono ir bagažinės erdvė patenkina šeimyninius poreikius tų vairuotojų, kuriems racionalus vertinimas pranoksta poreikį žūtbūt rinktis SUV modelį.