Gegužės 17 d. vakare Švenčionys taps svarbiausiu miestu Lietuvos bekelės mėgėjams – čia prasidės antrasis šalies bekelės lenktynių čempionato etapas „4×4 Perimetras“.

Jame numatyta nemažai naujovių, kurios priviliojo gausų dalyvių būrį – dešimtis motociklininkų bei visureigių ekipažų. Kai kurie jų žiūrovus džiugins išskirtine technika – visureigiais, kurie paprastai matomi tik Dakaro ralyje ir panašaus lygio varžybose užsienyje.

„Šie metai bekelės lenktynėse pažymėti naujovėmis. Vasarį taip pat Švenčionių rajone pirmą kartą surengėme etapą ant sniego, o dabar dalyvių laukia greičio ruožas tamsiu paros metu. Manau, jog tai padėjo pritraukti didžiausią dalyvių kiekį per visą Lietuvos bekelės lenktynių čempionato istoriją. Naktinis etapas ir toks dalyvių kiekis – neeilinis iššūkis ir sportininkams, ir teisėjams, ir mums – organizatoriams, tačiau tikimės su juo susitvarkyti“, – pasakojo „4×4 Perimetro“ varžybų organizatorius Gediminas Grigaitis.

Dalyvių šįkart užsiregistravo daug, kad juos organizatoriai suskirstė į šešias klases:

  • Mototourism – mėgėjų motociklai (varžosi orientaciniuose ruožuose)
  • Enduro – sportiniai motociklai (varžosi greičio ruožuose)
  • ATV – keturračiai (varžosi greičio ruožuose)
  • Tourism – mėgėjų visureigiai (varžosi orientaciniuose ruožuose)
  • Extreme – pusiau sportiniai visureigiai (varžosi orientaciniuose ir greičio ruožuose)
  • Sport – sportiniai visureigiai (varžosi greičio ruožuose)

Miegoti nebus kada

Antrasis „Lietuvos bekelės lenktynių čempionato“ etapas truks daugiau nei parą, o miego tuo metu dalyviams nenumatyta daug. Dalyvių registracija Sariuose, prie miestelio seniūnijos, prasidės dar penktadienį 17 val. – tai gera proga žiūrovams pamatyti dešimtis įspūdingų sportui parengtų visureigių ir motociklų. 20.15 val. Švenčionyse numatytas oficialus varžybų atidarymas, o netrukus po šios ceremonijos dalyviai pajudės į pirmuosius etapus.

Pirmą kartą šiame čempionate bus surengti naktiniai ruožai: „Extreme“, „Tourism“ ir „Mototourism“ klasių dalyviai orientacinį etapą pradės 23.30 val., o sportinių greičio ruožą – 1 val. Po kelių valandų finišavę, varžybų dalyviai turės porą valandų poilsio ir jau 8 val. stos į startą naujuose etapuose.

Visą dieną pranaršę Švenčionių miškus, bekelės sportininkai finišuos apie 17–18 val.

Įspūdingas ne tik važiavimo trasomis laikas, bet ir pats maršrutas. Viso „4×4 Perimetro“ dalyviams reikės įveikti 512 km, iš jų sportinių greičio ruožų – 190 km, o orientacinių – 322 km.

Sportiniai visureigiai – kaip Dakaro ralyje

Dalyvių sąrašas antrajame Lietuvos čempionato etape – taip pat neeilinis. Čia yra sportininkai iš keturių šalių ir ne vienas visureigio modelis, šturmavęs Dakaro ralio ar panašaus lygio varžybų smėlynus.

Tomas Brantas ir Martinšas Tuteras iš Latvijos važiuos su „OSCar“ visureigiu. Abu yra tapę Latvijos bekelės lenktynių čempionato prizininkais, o M. Tuteras keturis kartus – šalies čempionu. 2012 m. kartu pradėjęs važiuoti ekipažas iškart šoko į rimtas tarptautines varžybas – „Silk Way Rally“ ir ten pasiekė finišą.

Baltarusiai Alehas Nikalayeu ir Andrei Matskevičius Lietuvoje varžysis gerokai modifikuotu VAZ 2121 visureigiu – „Niva“. Jie abu automobilių sporto varžybose dalyvauja daugiau nei 10 metų, yra daugybės varžybų prizininkai, o taip pat – kandidatai į Baltarusijos sporto meistrus.

Jungtinis latvio ir ruso ekipažas – Aleksandras Želudovas ir Antonas Nikolajevas – „4×4 Perimetre“ varžysis su „Toyota Hilux“ – tokiu pačiu, kokiu Antanas Juknevičius su Dariumi Vaičiuliu šturmano pastarojo Dakaro ralio smėlynus.

  1. Želudovas yra tarptautinės klasės sporto meistras, Rusijoje tapęs autokroso ir ralio čempionu, „Silk Way Rally“ užėmęs prizinę vietą bei nugalėjęs 2013 m. pasaulio taurės etape „Baja Poland“.

Lietuviai neatsilieka

Išvydę tokį dalyvių užsieniečių sąrašą, lietuviai nesėdėjo sudėję rankas. Vaidotas Paškevičius išsinuomojo pagal tarptautinius T1 klasės standartus paruoštą „Hummer“ visureigį, kuriuo galės kaip lygus su lygiais pasivaržyti su greitais svečiais.

Vaidotas ir Edmundas Mockai į bekelės varžybas grįžta su dar vienu neeiliniu modeliu – lietuvių konstruotu „Mebar“ visureigiu. Lygiai tokiu pačiu 2015 m. A. Juknevičius su Edvardu Duoba pasiekė Dakaro ralio finišą.

Tai ne vienintelės techninio parko įdomybės. Edvinas Juškauskas ir Aisvydas Paliukėnas važiuos „Land Rover Desert Warrior“, Tomas Gužauskas ir Audrius Matuolis – „Jeep Wrangler Rubicon“, Mindaugas Vijeikis ir Mantas Kutka – „Toyota Land Cruiser V8“, o dalyvių parke bus ir „Mitsubishi“ bei „Nissan“ modelių. Viso sportinių visureigių įskaitoje – net 14 ekipažų.

Daugiausia motociklininkų

Pirmame „Lietuvos bekelės lenktynių čempionato“ etape dėl dalyvių trūkumo nesusidarė „Extreme“ klasė, tačiau dabar joje – 5 ekipažai. Turizmo įskaita tradiciškai gausiausia tarp visureigių – joje savo jėgas išbandys 15 ekipažų, o čia automobilių parkas itin margas: „Mercedes-Benz ML“, „Toyota FJ Cruiser“, „Jeep Grand Cherokee“, „Mitsubishi Pajero“, „Suzuki Grand Vitara“, „Land Rover Defender“ ir kiti.

Mototurizmo klasėje dalyvaus du vairuotojai, o keturračių klasėje ATV – šeši.

Pati gausiausia yra sportinių motociklų – „Enduro“ klasė, joje šįkart 17 vairuotojų. Tarp jų – ir šių metų Sacharos dykumoje vykusiame „Tuareg rallye“ dalyvavę Andrius Liškus bei Aidas Bubinas, kiti greiti sportininkai.

Viso „4×4 Perimetro“ varžybose Švenčionių rajone dalyvaus net 59 ekipažai, o tai – šios varžybų serijos rekordas. Viso 2019 m. vyks keturi „Lietuvos bekelės lenktynių čempionato“ etapai, o artėjančios varžybos Švenčionyse – antrasis iš jų.