Artėjantį savaitgalį Olandijos Aseno trasoje vyks „Motocross of Nations“ varžybos, vadinamos motokroso olimpinėmis žaidynėmis. Jose varžosi po tris greičiausius kiekvienos šalies motociklininkus, o šiemet tarp jų bus ir Lietuva.

Šalį atstovaus trys motociklininkai: pasaulio čempionate MXGP besivaržantis Arminas Jasikonis (MXGP klasė), Vokietijos ir Lietuvos čempionatuose dalyvaujantis Dovydas Karka (MX2 klasė) ir daugkartinis Lietuvos čempionas Domantas Jazdauskas („Open“ klasė). Komandos vadovas – Armino tėtis Rolandas Jasikonis.

Rugsėjo 28–29 d. savaitgalis – tik pirmoji „Motocross of Nations“ dalis. Savaite vėliau, pirmąjį spalio savaitgalį, Gdanske vyks jaunių bei moterų žaidynės. Abiejose įskaitose Lietuva taip pat turės savo rinktines – moterų įskaitoje šalį atstovaus sesės Adrija ir Agilija Skudutytės, o jaunių – Erlandas Mackonis (250 kub. cm, keturtakčių motociklų klasėje), Arnas Vedlūga (125, 2T), Ugnius Liulys ir Marius Adomaitis (85 2T).

Motokroso olimpinės žaidynės

„Motocross of Nations“ renginys Olimpiada vadinti pradėtas jau seniai ir ne vienu atžvilgiu atitinka tokioms žaidynėms taikomus kriterijus. Čia varžosi sportininkai iš įvairių šalių ir svarbūs yra ne tik jų asmeniniai pasiekimai, bet ir komandiniai. Neužtenka turėti vieną greitą sportininką – gerus rezultatus turi pademonstruoti visi trys.

Pirmą kartą „Motocross of Nations“ Lietuva dalyvavo dar 1993 m., o šiemetinės žaidynės bus jau keturioliktosios. Aukščiausią vietą tautiečiams pavyko pasiekti 2016 m. Italijoje – tuomet Armino Jasikonio, Dovydo Karkos ir Vytauto Bučo atstovaujama rinktinė užėmė 19 vietą.

Pačios pirmosios žaidynės vyko 1947 m., o iki šių dienų daugiausia kartų nugalėjo Jungtinių Amerikos Valstijų rinktinė – 22 kartus. Pastaraisiais metais varžybose dominuoja Prancūzijos rinktinė, iškovojusi pirmą vietą 2014–2018 m. ir šiemet šį titulą sieksianti apginti.

Pažįstama Aseno trasa

Motokroso tautų taurė vyks Aseno trasoje Nyderlanduose. Tai daugeliui motociklininkų gerai žinoma trasa, joje kasmet vyksta ir MXGP čempionato etapai. 1 560 m ilgio trasa išsiskiria finišo vieta – varžybas sportininkai baigia būdami ore, nes ties finišo linija supiltas didelis tramplinas. Pati trasa yra pritaikyta žiedinėms lenktynėms – motokrosui ji paruošiama kiekvieną kartą atskirai privežant smėlio.

Puikiai šią trasą žino Lietuvos rinktinės lyderis A. Jasikonis, kasmet čia besivaržantis MXGP čempionate. 2019 m. sezone jis Olandijoje užėmė 5 vietą, o bendroje viso sezono įskaitoje – 7. Tai geriausias lietuvio rezultatas per visą karjerą.

  1. Karka šį sezoną taip pat pademonstravo puikius rezultatus ir parodė, jog praėjusiais metais užklupusi liga jo nepalaužė. Itin konkurencingoje Vokietijos „ADAC MX Masters“ čempionato „MX Youngster Cup“ įskaitoje jis užėmė 18 vietą, o Lietuvos motociklų kroso čempionato MX2 įskaitoje – ketvirtą, nors dalyvavo tik trijuose etapuose iš šešių.
  2. Jazdauskas šiemet dar kartą įrodė, jog Lietuvos čempionate jam lygių nėra – antrus metus iš eilės jis tapo MX1 klasės čempionu. Vis tik šiemet titulą iškovoti buvo gerokai sunkiau – jo savininkas buvo neaiškus iki pat paskutinio važiavimo, kuriame D. Jazdauskas įrodė pranašumą prieš estą Jan Jakobson.

Lietuvai atstovausianti Adrija Skudutytė yra 2019 m. šalies moterų įskaitos čempionė, o jos sesė Agilija dėl traumos pusę Lietuvos čempionato varžybų praleido, tačiau sugebėjo užimti 7 vietą.

Nacionalinėje MX2 klasėje šiemet debiutavęs E. Mackonis užėmė 7 vietą, o A. Vedluga tapo 125 klasės čempionu. M. Adomaitis yra Lietuvos „65“ klasės čempionas bei Europos vicečempionas, U. Liulys – Lietuvos „85“ klasės vicečempionas.

Aukščiausio lygio konkurencija

Šiemet „Motocross of Nations“ varžybose dalyvaus 34 šalių rinktinės, o jas atstovaus visas pasaulio motokroso elitas: Slovėnijos rinktinėje bus MXGP čempionas Tim Gajser, Šveicarijos – Jeremy Seewer (2 vieta MXGP), Olandijos – Glenn Coldenhoff (3 vieta MXGP), Prancūzijos – Gautier Paulin (4 vieta MXGP).

Tik praėjusią savaitę paaiškėjo, kad vienai favoričių Šveicarijos rinktinei negalės atstovauti Arnaud Tonus – paskutiniame MXGP etape Šanchajuje jis susižeidė ranką ir keturias–šešias savaites turės praleisti be motociklo. A. Tonus MXGP čempionate užėmė 5 vietą, rinktinėje jį pakeis Šveicarijos motokroso čempionato „Open“ klasės vicečempionas Cyril Scheiwiller.

MXGP MX2 klasės greičiausi taip pat varžysis Asene: tai 2019 m. MX2 čempionas Jorge Prado iš Ispanijos, Thomas Kjer Olsen iš Danijos (2 vieta MX2), belgas Jago Geerts (3 vieta), prancūzas Tom Vialle (4 vieta).

„Motocross of Nations“ varžybų transliaciją bus galima stebėti internetu: https://www.mxgp-tv.com. Šeštadienį 15.20 val. Lietuvos laiku prasidės kvalifikaciniai važiavimai, o sekmadienį 14.00 – finaliniai važiavimai.