Kaip teigia saugaus eismo ekspertai, „kelių ereliais“ gali būti labai įvairūs žmonės. Sunku juos būtų išskirti ir pagal mėgstamus automobilius. Praėjo tie laikai, kai ši vairuotojų grupė buvo tapatinama vien su senais, bet galingais „BMW“ automobiliais. Dabar išlikę kelių chuliganai jau geriau maskuojasi: „kelių ereliai“ gali būti ir senutėlius „VW“ ar „BMW“ tamsintais stiklais „pilotuojantys“ jaunuoliai, ir prie naujo verslo klasės sedano vairo sėdintys vyrai. Kaip sakoma, čia svarbu ne veidas, o tai kas viduje.

Kalta ir aplinka

„Kelių ereliu“ ne tik gimstama, bet ir tampama. Kaip sakydavo vienas rimtas Lietuvos vyras – kalta aplinka. Mūsų gyvenimo ritmas yra šiek tiek pašėlęs: kas dieną mes gauname gerą dozę neigiamų emocijų ir įtampos ir, jei individas nemoka atsipalaiduoti, visas šias susikaupusias emocijas jis išsineša į gatvę, kur sėdęs prie vairo net nevalingai bando išsikrauti. Kažkada tai puikiai iliustravo šviesios atminties dabar jau Anapilin iškeliavęs automobilizmo ekspertas ir istorikas Liucijus Suslavičius. Pasak jo, dauguma mūsų nesame užtikrinti dėl ramios ir sočios ateities, nesame užtikrinti dėl darbo, dėl įsipareigojimų bankams, dėl siekių užtikrinti savo artimųjų gerovę. Mes dar pernelyg užguiti, tad, pasibaigus darbo dienai, neretai net ir patys ramiausi žmonės, sėdę prie vairo, tampa savotiškais keršytojais. Keršytojais, kurie į kolegą gretimoje eismo juostoje žvelgia net ne kaip į priešininką lenktynių trasoje, o kaip į tikrą priešą. Vien tam, kad atsigautų užguitas ego.

„Streso sukėlėjai skirstomi į objektyviai ir subjektyviai žalingus. Objektyviai žalingi stimulai dažniausiai yra pavojingi fiziškai, kelią grėsmę gyvybei. O štai iškrovoms keliuose įtaką daro subjektyviai žalingi stimulai. Jie „neužblokuoja“ individo sąmonės, yra lengvai pašalinami, tačiau tokie dirgikliai dėl vairuotojų elgesio perduodami aplinkiniams tarsi gripo virusas. Vienas vairuotojas atlieka pavojingą ar nemandagų manevrą ir tokia būsena persiduoda aplinkiniams,“ – sako gydytoja Aušra Merkienė.

Kaip apsisaugoti nuo „kelių erelių“?

Atsidūrus „kelių erelio“ draugijoje derėtų vadovautis liaudies išmintimi. Ar atsimenate tokį posakį „Duok kvailiui kelią“? Jis puikiausiai tinka sutikus kelių chuliganus.

„Pamatę įžūliai ir pavojingai važiuojantį eismo dalyvį geriau saugiai pasitraukite. Užleiskite tokį vairuotoją pasitraukdami į šoną, jei abejojate saugia esamos situacijos baigtimi, galite net sukti į kelkraštį ir sustoti. Jokiu būdų nebandykite į agresiją atsakyti ta pačia agresija. Nebandykite kelių chuliganų net ir paprasčiausiai drausminti – jie to nesupras, o jūs galite tapti net ir fizinės chuligano agresijos auka, arba patys būsite apkaltintas chuliganizmu. Tiesiog duokite kvailiui kelią,“ – sako saugaus vairavimo instruktorius Olegas. Tiesa, specialistas iškarto priduria, kad toks pasitraukimas visai nereiškia konformizmo – pasirūpinus savo saugumu reikėtų atlikti ir savo pilietinę pareigą.

„Pamatę savo juodus darbus dirbančius vagis ir chuliganus mes pranešame policijai. Tą patį derėtų daryti ir pastebėjus „kelių erelius“. Juk jie irgi nusižengia įstatymams ir net netyčinėse situacijose yra tokie pat pavojingi, kaip paprasčiausi nusikaltėliai, nes „kelių ereliai“ sąmoningai žongliruoja itin pavojingu ginklu, kurio kontrolę gali prarasti kiekvieną akimirką – automobiliu. Anksčiau mus stebindavo Vakarų Europos vairuotojų sąmoningumas, kai jie puldavo skambinti policininkams dėl, mūsų akimis, net nežymių KET pažeidimų. Dėkui Dievui, tokia reakcija jau tampa įprasta ir mūsų šalyje. Juk viešumas ir nepakantumas yra labai rimti ginklai. Pvz., dabar važinėti girtam ar dar kažkaip išsidirbinėti kelyje jau yra gėda. Štai ką reiškia nepakantumas,“ – sakė saugaus vairavimo ekspertas O. Matvejenka.