Šeštadienį Šiauliuose, Zoknių trasoje šalia karinio aerodromo kylant ir leidžiantis NATO naikintuvams, vyko Lietuvos motociklų „Cross Country“ čempionato priešpaskutinis 5-asis etapas.

Prieš startą atletai surengė specialią akciją, skirtą padrąsinti ir palaikyti Lietuvos motokroso žvaigždei Arminui Jasikoniui, kuris patyrė traumą Pasaulio čempionate. Garsiais plojimais ir šūksniais kolegos linkėjo Arminui kuo greičiau pasveikti.

 

Šiame „Cross Country“ ištvermės varžybų etape startavo 132 motociklininkai ir 22 atletai, lenktyniavę keturračiais. Motociklų kategorijoje 85cc klasėje užsiregistravo 6, E1 – 5, E14+ – 5, E40+ – 6, Enduro – 8, Mėgėjų – 14, Moterų – 3, Open – 10, Pažengusiųjų – 27, Pradedančiųjų – 41, Veteranų – 5. Keturračių Open – 15, o ATV – 7.

 

8 km ilgio trasoje, priklausomai nuo klasės, atletai varžėsi valandą, pusantros arba suko ratus akmenuota trasa net dvi valandas.

 

Varžybų intrigą didino motokroso žvaigždžių antplūdis

 

Šiame „Cross Country“ etape dalyvavo rinktinės Lietuvos motosporto pajėgos, nes prie Dakaro patirties turinčio Arūno Gelažninko prisijungė jaunoji Lietuvos motokroso meistrų karta: Domantas Jazdauskas, Erlandas Mackonis, Karolis Karka. Todėl iki pat finišo tvyrojo intriga: ar Arūnas Gelažninkas atlaikys jaunųjų konkurentų atakas. Juo labiau, kad A.Gelažninkas jau užsitikrinęs Lietuvos čempiono vardą, tad rizikuoti artėjant startams Dakaro ralyje neverta.

 

Tačiau akmenuotoje ir labai greitoje Zoknių trasoje rizikingų incidentų išvengti nepavyko. Jaunasis Lietuvos motokroso čempionas Domantas Jazdauskas griuvo jau pirmajame posūkyje, o Arūnas Gelažninkas buvo priverstas keltis nuo žemės du kartus. Todėl jau antrajame rate praleido į priekį kelis varžovus. Vėliau Arūnas didino tempą, tačiau nepavijo stabiliai važiavusio Domanto Jazdausko. Trečias bendroje įskaitoje finišavo Erlandas Mackonis. Taigi kova dėl pergalės absoliučioje įskaitoje buvo graži.

 

„Mano tikslai dabar aukštesni, laukia Dakaras, todėl rizikuoti neverta. Be to, šiuo metu skiriu daug dėmesio fiziniam pasirengimui, su motociklu sportuoju mažiau. O tie du kritimai labai išmušė iš vėžių“, – sakė Arūnas Gelažninkas ir išskubėjo ruoštis paskutiniam, 6-ajam “Cross Country“ etapui, kuris jau kitą šeštadienį, spalio 17 d. vyks Šilutėje.

 

Apie „Cross Country“

 

Pasak Lietuvos motociklų sporto federacijos prezidento Roberto Benediktavičiaus, visų motosporto disciplinų, vykstančių ant smėlio, pagrindas yra motokrosas. Panašiai, kaip kartingai automobilių sporte. Taigi motokrosas – tai sportininkų su motociklais varžybos natūraliose trasose su gamtinėmis (arba padarytomis iš gamtinių medžiagų) kliūtimis. Kroso trasa iki 1750 m.

 

Aukščiausių klasių atstovai važiuoja du kartus po 20 min + 2 ratai. Kitų – trumpiau.

 

“Cross Country” varžybos vyksta atviroje vietovėje panaudojant natūralų reljefą bei dirbtines kliūtis trasos formavimui, remiantis Lietuvos motociklų sporto federacijos (toliau – LMSF) reglamentais. Cross Contry prijungia motokroso trasas ir dar papildomai

1.2. Cross Country – tai ištvermės varžybos, kurios trunka iki 2 valandų ir kuriose dalyvauja motociklai bei keturračiai (skirstomi į klases). minimalus trasos ilgis (vieno rato) yra 5 km.(Baltijos etapams 6km.), maksimalus – 12 km; • starto zonos minimalus plotis yra 40 metrų; • minimalus starto tiesiosios ilgis yra 60 m, maksimalus – 125 m; • 40% trasos minimalus plotis 4 m, likusi trasos dalis minimalus plotis 6m. 

 

Enduro ir Enduro Sprintas – pačios sudėtingiausios, daugiausiai ištvermės reikalaujančios disciplinos. Nes tarp greičio ruožų (motokroso testų) su natūraliomis ir dirbtinėmis kliūtimis sportininkai dar turi įveikti ir kelių dešimčių kilometrų pervažiavimus laiko normai.

Enduro varžybos vyksta dvi dienas ir jų tikslas yra patikrinti sportininkų ir motociklų ištvermę bei profesionalumą pagal taisykles įveikiant trasą.

Enduro sprintas 1 dieną

Enduro Minimalus trasos (vieno rato) ilgis yra 50 km. 7.6. Vienos dienos varžybos negali tęstis ilgiau 7 valandų ir 30 minučių, įskaitant paskutines 15 minučių, skirtų motociklo remontui, galutiniame laiko kontrolės punkte.

Enduro vaziuoja 2-3 ratus(priklausomai nuo klasės) pirmą dieną ir 2 ratus antrą dieną. Dažnai antrą dieną buna trasa į kitą pusę.

Enduro ir Enduro sprinto trasa gali ir neiti per motokroso trasa o tik vietos keliais, miškais ir t.t.

1.1. Enduro sprint – tai Enduro motociklų sporto dalis. Enduro sprint varžybos vyksta lauke, natūralioje vietovėje, dirbtinai sukūrus kliūtis. Varžybos vyksta vieną dieną, sportininkai važiuoja keletą ratų ne keliu ir varžosi specialiuose uždaruose bandomuosiuose testuose

Vieno trasos rato ilgis yra 20-50 km.

Bendra varžybų dienos trukmė negali viršyti 5 valandų.

Vieno starto vieta gali buti kitoje vietoje

  1. Sportininkas kirsdamas ar važiuodamas viešojo naudojimosi keliais privalo vadovautis kelių eismo taisyklėmis. Dalyviui pažeidus kelių eismo taisykles, jis gali būti diskvalifikuotas.

 

5-ojo “Cross Country” etapo rezultatai klasėse:

E1: 1.Erlandas Mackonis. 2. Džiugas Kazakevičius. 3. Laurynas Kolupaila.

Enduro: 1. Arūnas Gelažninkas. 2. Rytis Garbačiauskas. 3. Vytenis Mačerinskas.

Open: 1.Domantas Jazdauskas. 2. Nerimantas Jucius. 3. Raimondas Machrov.

85cc: 1. Marius Adomaitis. 2. Domas Butkus. 3. Matas Strasevičius.

Pažengusieji: 1. Alius Valaškevičius. 2. Povilas Cirkelis. 3. Arturas Narkus.

Pradedantieji: 1. Karolis Varnauskas. 2. Gytis Vaitulionis. 3. Eimantas Survila.

E14+: 1. Gustas Martinkėnas. 2. Gytis Martinaitis. 3. Karolis Karka.

E40+: 1. Žygimantas Bartusevičius. 2. Danielius Žostautas. 3. Egidijus Adomaitis.

Veteranai: 1.Kęstutis Gurčinas. 2. Ernestas Paukštis. 3.Virginijus Tumas.

Mėgėjai: 1. Evaldas Navickas. 2. Vladas Gončarovas. 3. Antanas Lučinskas.

Moterys: 1. Milda Veverskė. 2. Vilma Šnapštytė. 3. Violeta Nedzinskaitė.

Keturračiai (ATV): 1. Povilas Šidlauskas. 2. Daividas Rudokas. 3. Rokas Butavičius.

Keturračiai (Open): 1. Aivis Graudinš. 2. Arūnas Šukys. 3. Kęstutis Kaminskas.