1958-aisiais kino gerbėjai buvo sužavėti naujausio Alfredo Hitchcocko šedevro „Vertigo“. Netikėta siužeto linija, scenarijus, filmavimo kokybė – visa tai buvo puikiai įvertinta tiek žiūrovų, tiek kritikų. Pro jų akis neprasprūdo ir iki tol neregėtas vaizdo efektas, gaunamas vienu metu didinant kameros vaizdo mastelį, keičiant objektyvo lęšį ir nešant kamerą toliau nuo filmuojamo objekto. Šis efektas suteikia visai kitokį erdvės pojūtį, aplinka atrodo kur kas didesnė nei yra iš tikro. Vienas iš „Vertigo“ herojų turėjo aukščio baimę, tad kūrėjai efektą, vėliau pramintą „Dolly Zoom“, naudojo siekdami parodyti didesnį tam tikros vietovės aukštį.

„Dolly Zoom“ vėliau buvo panaudotas daugelyje filmų, o bene geriausi to pavyzdžiai yra 1975-ųjų „Nasrai“ (angl. Jaws) ir 1990-ųjų „Geri vyrukai“ (angl. „Goodfellas“): juose efektas itin profesionaliai naudotas sustiprinant emociją, herojų sutrikimą.

Tačiau dabar „Dolly Zoom“ efektą sukurti įmanoma ne tik brangia ir profesionalia įranga – tai gali ir naujausias dronas „DJI Mavic 2 Zoom“, kurį „iGo2Dakar“ komanda vešis į Dakaro ralį.

Daugiau apsaugų

Bene dažniausia dronų valdytojų problema – jie šiuos sugadina. Valdytojai „pameta“ skraidyklę, užkliūva už elektros laidų ar kitų objektų, paskandina vandenyje. Bene kiekvienam patyrusiam drono pilotui yra nutikęs toks įvykis, po kurio skraidyklę reikėjo remontuoti.

Naujasis „DJI Mavic 2 Zoom“ yra pažangiausias šios kompaktiškos „Mavic“ serijos dronas ir turi daug operatoriams padedančių funkcijų: ypatingai gerai veikia jo kliūčių atpažinimo sistema. Drone sumontuotos papildomos kameros, stebinčios visus jo šonus bei apačią. Kylant į viršų kliūtis atpažįsta infraraudonųjų spindulių atstumo jutiklis, o leidžiantis žemyn – IR bei ultragarso jutikliai. Be to, kylant ir leidžiantis skraidyklės apačioje įsijungia galingas LED šviestuvas, praverčiantis prieblandoje ar tamsiu paros metu.

„Puikiai veikia drono kameros priartinimo funkcija – vaizdą galima padidinti 2 kartus optiniu ir 2 kartus skaitmeniniu būdu. Optinis artinimas yra kaip 24-42 mm židinio nuotolį turinčių objektyvų – tai paverčia skraidančią kamerą labai praktiška ir galinčia atlikti daugybę funkcijų. Ja galima kurti ir išskirtines fotografijas – dronas pats gali sujungti kelis kadrus ir padaryti net 42 milijonus taškų turinčią panoraminę nuotrauką“, – apie naujojo įrenginio funkcionalumą pasakoja DJI atstovo Lietuvoje „Promaksa“ vadovas Antanas Petrauskas.

„DJI Mavic 2 Zoom“ su viena baterija skrenda iki 31 minutės, tačiau „iGo2Dakar“ įsidės ir papildomų baterijų komplektą – energijos niekada nebus per mažai.

Juolab kad droną galima naudoti kaip energijos šaltinį kitiems įrenginiams – „GoPro“ kameroms ar telefonams – įkrauti.

Technika – atnaujinta

Pagrindinis „iGo2Dakar“ drono valdytojas – Andrius Laucius. Jo Dakaro ralyje daromos fotografijos bei vaizdo klipai lietuvių akis džiugins jau trečius metus iš eilės.

Jo „Thinktank“ kuprinėje telpa 2 nauji fotoaparatai („Canon 5d MKIV“), 6 objektyvai (70-200 mm, 150-600 mm, „Tamron“ 17-35 mm, „Fisheye“ ir kt.), 1 blykstė, 1 „GoPro HERO7 Black“ kamera, telefonas bei „Macbook Pro“ nešiojamas kompiuteris. Tai kiek gausesnis ir atnaujintas rinkinys nei naudotas 2018-ųjų ralyje.

„Kiekvienas daiktas kuprinėje turi savo paskirtį. „Fisheye“ objektyvas patinka ne visiems, tačiau mano manymu, juo padarytos nuotraukos yra albumo cinkelis, dvi ar trys tokios fotografijos praturtins didelę galeriją. Septintos kartos „GoPro“ labai geras pagalbininkas dėl puikaus stabilizatoriaus, o lyginant su senesniu modeliu, labai skiriasi įrašomo garso kokybė – todėl tai nepamainoma kamera įrašinėjant interviu ar vloginant. Atskirame krepšyje dar turėsim ir naująjį „DJI Mavic 2 Zoom“, jau pamėgtą Lietuvos ūkininkų. Juo tikiuosi užfiksuoti nematytų gamtos vaizdų“, – aiškina A. Laucius.

Į Dakaro ralį „iGo2Dakar“ automobilis „Nissan Navara“ jau išsiųstas lapkričio mėnesį ir šiuo metu yra kelte netoli JAV krantų. Trijų asmenų „iGo2Dakar“ komanda, Andrius Laucius, Mindaugas Plukys ir Mantas Vilimas, išvyksta paskutinę gruodžio dieną – 31-ąją, tad naujuosius metus sutiks lėktuve virš Atlanto vandenyno. 2019 m. Dakaro ralis prasideda sausio 7 d., o finišas – 17. Visas maratonas vyks vienoje valstybėje – Peru.