Savaitgalis Smalininkų kartodrome, esančiame netoli Jurbarko, buvo neeilinis. Ne tik dėl 30 laipsnių karščio ir rekordiškai didelio dalyvių skaičiaus – užsiregistravo daugiau nei 60 sportininkų.

Dėl plintančio koronaviruso pakoregavus Lietuvos „Super Moto“ čempionato tvarkaraštį, Smalininkuose savaitgalį rengiami iškart du čempionato etapai – trečiasis ir ketvirtasis. Priminsime, kad du ankstesni etapai šią vasarą vyko Elektrėnų ir Tauragės miestų gatvėse.

Trasą sudaro dvi dalys, tačiau lietuviams pažįstama tik viena iš jų

Smalininkų „Super Moto“ 1150 m ilgio trasą sudaro dvi dalys: asfalto ir bekelės, dalyviai važiuoja krosiniais motociklais, apautais žiedinėms lenktynėms skirtomis padangomis. Keturių klasių, iš aštuonių dalyvaujančių, atletai važiuoja tik asfaltu, o kitų keturių klasių dalyviai turi kiekvieną kartą užsukti į smėlio ir tramplinų ruožą.

Kaip sakė vienas čempionato organizatorių ir dalyvių Ruslanas Bykovas, Smalininkų kartodromo trasa puikiai pažįstama daugeliui Lietuvos atletų, jie puikiai išstudijavę asfaltinės dalies trajektorijas, nes čia nuolat treniruojasi.. Todėl lietuviai turi pranašumą prieš svečius iš užsienio.

„Trasa smagi, greita, ilgi posūkiai puikiai pažįstami. Visi ją mėgsta, todėl treniruočių ir kvalifikacijos metu rezultatai nuolat gerėjo. Šioje trasoje visi puikiai pasitreniravę, todėl skirtumai tarp varžybų dalyvių nedideli, visą laiką tau kažkas alsuoja į galinį ratą“, – pripažino Ruslanas Bykovas.

O bekelės segmentas – visiškai naujas. Beveik 100 m žvyro ruožas prasideda itin aštriu tramplinu, stipriai metančiu į orą, todėl tai yra rimtas išbandymas amortizatoriams. Toliau seka greitį gesinantis posūkis, kurį galima įveikti dviem skirtingom trajektorijom – vidine ir išorine. Čia greitesni lenktynininkai gali lenkti lėtesnius. Toliau – ilgas plokščias tramplinas, vadinamas „stalu“. Kadangi po posūkio greitis nedidelis, „stalą“ peršoka tik patys greičiausi, o kiti leidžiasi ant jo plokštumos. Čia ypač sudėtinga keturračiams, nusileidžiantiems ant dugno. Išvažiavimas į asfalto zoną – taip pat labai komplikuotas. Ties išsukimu suformuotas specialus nedidelis bet labai aštrus kauburys, mažinantis dalyvių greitį.

Vyr. teisėja Justina Šeniauskienė pastebėjo, kad, Smalininkų trasa, palyginus su kitomis, yra labai greita. Jai būdingi ilgi užtęsti posūkiai, motociklininkų žargonu vadinami „bananais“. O pavojingiausia trasos dalis – ilga tiesioji prieš bekelės segmentą, nes šioje dalyje dalyviai pasiekia didžiausią greitį. 

Bekelės zonos specifika

„Smalininkuose tramplinai platūs, skirtingai nei ankstesniuose etapuose, todėl daugelis sportininkų juos galėjo išnaudoti lenkimams. Taigi, jei panašų rato įveikimo laiką demonstravę motociklininkai asfaltu važiavo vienas paskui kitą traukinuku, bekelėje jie turėjo daug galimybių pademonstruoti savo pranašumą“, – sakė varžybų dalyvis ir vienas organizatorių Ruslanas Bykovas.

Daugelio dalyvių teigimu, didžiausia varžybų intriga – tai, kad, skaičiuojant galutinę čempionato įskaitą, nubraukiami du iš penkių blogiausių čempionato startų. Ir kad dėl koronaviruso pandemijos neaišku, kada tiksliai baigsis čempionatas. O ankstesniuose etapuose buvo daugybė falšstartų, diskvalifikacijų, technikos gedimų. Pavyzdžiui, Dominyką Diraitį, praėjusių metų S1 klasės čempioną, pirmuose etapuose nuolat persekiojo problemos: Elektrėnuose jis krito, o Tauragėje sugedo motociklas.

Intriga didėja, auga nauja motociklininkų karta

Varžybų vyr. teisėjos Justinos Šeniauskienės nuomone, intriga „Super Moto“ čempionate labai padidėjo sujungus lėčiausią „Street“, kurioje negalimos modifikacijos ir greitesnę S5 klases. Kadangi kai kurie „Street“ klasės dalyviai mina ant kulnų S5 klasės motociklininkams, nuspėti rezultatus būna sunku. 

Teisėja pastebi labai svarbią tendenciją – į motociklų sportą ateina nauja karta:

„Visose vaikų klasėse per pastaruosius dvejus metus labai padaugėjo dalyvių. Jei anksčiau Junior ir SM50 klasėse susirinkdavo tik kokie 5 dalyviai, tai dabar vaikų skaičius ūgtelėjo kelis kartus. Dalis vaikų ateina iš motokroso. Kitus pastūmėja tėvai. Pavyzdžiui, jei tėtis lenktyniauja žiede, tuomet geriausias pradžiamokslis jo atžalai yra „Super Moto“, nes galima išbandyti ir švarų asfaltą, ir bekelę. Žinoma, į „Super Moto“ ateina ir dalies čia besivaržančių atletų vaikai. Pavyzdžiui, Povilo Lecko, Mantvydo Veliulio, Artūro Tarasevičiaus, Rolando Vaivados, Andriaus Šarmavičiaus, Ruslano Bykovo sūnūs.  

Tokia šeimyninė ranga labai pasiteisina, nes, pasibaigus „Super Moto“ čempionatui, vaikai kartu su tėvais sėda ant motociklų ir kartu apskritus metus tęsia treniruotes motokroso trasose, tam, kad nepamirštų važiavimo elementų ir šuolių nuo tramplino technikos.

Adrenalino Smalininkuose netrūko: falšstartai, griuvimai, technikos gedimai

Kiekvienoje iš aštuonių klasių abi savaitgalio dienas virė įnirtinga kova. Tačiau daugiausiai aistrų kurstė lietuvių dvikovos su pajėgiais svečiais iš užsienio. Jų metu netrūko griuvimų ir klaidų posūkiuose. Jei šeštadienį geriau sekėsi lietuviams, tai sekmadienį fortūna dažniau šypsojosi jų varžovams iš užsienio.

S1 klasėje su greituoju svečiu iš Lenkijos Jedrzej Žuralski konkuravo Vladas Gončarovas ir Povilas Leckas. Deja, sekmadienį bekelės ruože užgeso P.Lecko motociklas, o tai labai palengvino svečio iš Lenkijos pergalę pirmajame važiavime. Šeštadienio etape greitesnis buvo Vladas Gončarovas, tačiau sekmadienį Vladas liko antras. S2 klasėje Tomasz Žuralski stengėsi užkurti pirtį Vidmantai Vaidinauskui. Kartais konkurencija būdavo tokia intensyvi, kad sportininkai posūkiuose neišvengdavo kontaktų. Bet Vidmantas buvo greitesnis. S4 klasėje Lietuvos atstovams Justinui Kontrauskui ir Justui Bučniui stengėsi nepasiduoti ir Sven Simulask iš Estijos. Deja, sekmadienį J.Bučnys posūkyje įsirėžė į J.Kontrauską, tad abu lietuviai parado brangaus lako. Sven Simulask iš Estijos sekmadienį klasėje buvo greičiausias, nors antras likęs Justas Bučnys iki paskutinio metro bandė sugrąžinti intrigą..

Nepaisant daugybės smulkių griuvimų medikams į trasą reikėjo išvažiuoti tik kartą – šeštadienį S5 ir Street jungtinės klasės varžybų metu, lenkdamas lėtesnį varžovą, posūkyje ratu už jo užkliuvo Audrius Mickevičius. Griuvimas buvo skausmingas, motociklas prispaudė sportininko kojas. Medikams suteikus pagalbą ir sutvarsčius žaizdas, A.Mickevičius neslėpė optimizmo ir ruošėsi antrajam važiavimui.

Keturračių „Superquad“ klasė šeštadienį pasižymėjo falšstartų gausa. Pavyzdžiui, pirmojo važiavimo metu pirmavo Rolandas Vaivada. Tačiau dėl falštarto jis ir Justinas Nutautas turėjo atlikti 5 sek. Stop&Go nuobaudą. Tai dar labiau paaštrino dvikovas tarp lietuvių, o kai kurios akimirkos, kai varžovi bandydavo vienas kitą lenkti posūkiuose, ilgoje tiesiojoje arba bekelėje gniaužė kvapą daugeliui žiūrovų.

Sekmadienį daug gerų emocijų padovanojo S4 klasės antrasis važiavimas.

S4 klasėje nepavejamas buvo svečias iš Estijos Sven Simulask. Didžiausia intriga virė tarp trijų Justų kovojančių dėl antros ir trečiosios vietos. Iš karto po starto antrame posūkyje Justas Bučnys atakavo vidine posūkio dalimi Justiną Kontrauską, motociklai susikibo ir dalyviai išslydo už trasos ribų. Atrodė, kad šiame važiavime jau viskas nulemta. Tačiau Justas Bučnys su Justinu Kontrausku nepasidavė. Greitai kėlė nuo žemės motociklus ir puolė vytis varžovus. Justas Bučnys jau po kelių ratų sugrąžino intrigą atsikovodamas dvi pozicijas ir pakildamas iki trečios vietos. Po nedidelės klaidos Justinas Kontrauskas aplenkė Justą Bučnį, bet po rato vėl prarado trečią piziciją ir nukrito į ketvirtą. Likus keliems ratams iki finišo Justas Bučnys intensyviai atakavo antroje vietoje važiuojantį Justą Kantaravičių, kuris sugebėjo apginti antrą vietą dalyvių rikiuotėje ir finišavo antroje vietoje.

Trečiojo čempionato etapo (šeštadienio) rezultatai

 

S1 klasė: 1. Vladas Gončarovas. 2. Jedrzej Žuralski. 3. Povilas Leckas.

S2 klasė: 1. Vidmantas Vaidinauskas. 2. Tomasz Žuralski. 3. Sergejus Šeniauskas.

S4 klasė: 1. Justas Bučnys. 2. Justinas Kontraukas. 3. Sven Simulask.

 

S5 klasė: 1. Gediminas Jomantas. 2. Mantas Medveckas. 3. Domas Aidietis.

SM Street klasė: 1. Deividas Gečys. 2. Gediminas Vilkas. 3. Tomas Aleksandravičius.

SM50 klasė: 1.Kenneth Simulask. 2. Jonas Veliulis. 3. Liliana Irzyk.

SM Junior: 1. Matas Strasevičius. 2. Kristians Baltus. 3. Travis Siilak.

Keturračiai SuperQuad: 1. Rolandas Vaivada. 2.Donatas Ališauskas. Justinas Nutautas.

Ketvirtojo čempionato etapo (sekmadienio) rezultatai

 

S1 klasė: 1.Jedrzej Žuralski. 2. Vladas Gončarovas. 3. Ruslanas Bykovas.

S2 klasė: 1. Vidmantas Vaidinauskas. 2. Sergejus Šeniauskas. 3. Sigitas Motiejus Blinavičius.

S4 klasė: 1. Sven Simulask. 2. Justinas Kontrauskas. 3. Justas Bučnys.

S5 klasė: 1. Gediminas Jomantas. 2. Mantas Medveckas. 3. Domas Aidietis.

SM Street klasė: 1. Gediminas Vilkas. 2. Deividas Gečys. 3. Tomas Aleksandravičius.

SM50 klasė: 1.Kenneth Simulask. 2. Jonas Veliulis. 3. Liliana Irzyk.

SM Junior: 1. Matas Strasevičius. 2. Hugo Bykovas. 3. Travis Siilak.

Keturračiai SuperQuad: 1. Donatas Ališauskas. 2. Normunds Cirulis. 3. Rolandas Vaivada.