Motociklais mūsų regione važinėjama tol, kol tai leidžia oro sąlygos. Daugumas vežioja draugus ir vaikus. Tai – teisingas požiūris, nes spūstys keliuose mažėja, mažėja oro tarša ir visi tik laimi.
Deja, tokiu atveju saugumo klausimas tampa dar aktualesnis – vežant keleivį vairuotoją slegia dviguba atsakomybė. Jeigu keleivis – vaikas, atsakomybė dar labiau auga. Daugelyje Europos šalių negalima motociklais vežioti vaikų iki 12 metų. Kita vertus, jeigu vaikas ir vyresnis, tai nereiškia, kad kelionė ant galinės motociklo sėdynės bus visiškai saugi. Kai esate ne vienas, būkite pasirengę bet kokioms situacijoms, kad iškilus realiam pavojui sureaguotumėte tinkamai ir vėliau viską prisimintumėt tik kaip blogą sapną.
Jeigu į mokslus važiuojate motoroleriu ar motociklu vežate jaunesnį giminaitį, patarimai būtų tokie:
– Visada laikykitės saugaus atstumo
– Visada gerai matykite tai, kas vyksta priešakyje
– Visada signalizuokite jeigu jums užkerta kelią arba jo neužleidžia, kai turi tai padaryti.
Vaikai iki 12 metų
Priminsime, kad ne visur vaikus iki 12 metų galima vežioti motociklais, bet net ir vežant vyresnius vaikus turite pasirūpinti jų saugumu. Kojas keleivis būtinai turi laikyti ant atramų, jam turi būti sudarytos galimybės tvirtai įsikibti į vairuotoją ar rankenėles.
Problemos
Jeigu este įpratę važinėti vienas, be keleivių, tikėtina, ieškosite būtų kaip aplenkti spūstį. Jeigu kartu vežate keleivį, manevruoti reiktų atsargiau – dėl keleivio svorio motociklas tampa mažiau judrus. Be to, keleivio kojos gali nuslysti nuo atramų, kabinti asfaltą, o tada jūs abu galite nuvirsti. Venkite sunkiasvorio transporto ir būkite atidūs posūkiuose. Jeigu kitos transporto priemonės vairuotojas užsisvajos, manevruoti pradės per vėlai ir atsidurs netoli jūsų, keleivis gali supanikuoti ir pradėti sukiotis. Motociklas tokiu atveju taps nestabilus ir, tikėtina, jūs krisite. Didįjį kairį pirštą laikykite ant klaksono, kad visada greitai ir laiku sureaguotumėt ir perspėtumėt kitus vairuotojus apie potencialiai pavojingą situaciją, o keleiviui dar prieš kelionę išaiškinkite visus važiavimo motociklu niuansus ir įtikinkite jį, kad su jumis jis saugus.
Stabdymas
Kai vežamas keleivis, didelis apkrovimas tenka galiniam ratui ir galiniam stabdžiui. Motoroleriuose visada svarbesnis yra būtent šis stabdis, bet jei su keleiviu važiuojate motociklu, jums taip pat svarbesnis tampa būtent galinis stabdis. Stabdymo jėga tenka priekiniam stabdžiui, tačiau keičiasi pat stabdymo procesas. Važiuodami su keleiviu įpraskite stabdyti tolygiai, kelis kartus supūsteldami ir atleisdami stabdžius, kad priekinis ratas nepradėtų stabdyti anksčiau už galinį ir motociklo „neužneštų“. Šito lengva išmokti, nesunku taikyti praktikoje, tad pasitreniruokite ir, esant reikalui, viską atliksite tinkamai.
Parkavimosi aikštelė ir išvažiavimas iš jos
Labiausiai rizikuojate veždami keleivį motociklui stojant, tačiau paslysti galite ir pajudėdami iš vietos arba parkuojantis. Keleivis, pamanęs, kad jau sustojote, gali per anksti pabandyti nulipti nuo motociklo ir taip jį išjudinti. Visada perspėkite keleivį, kad pats pasakysite, kada galima nulipti nuo motociklo. Taip apsisaugosite nuo bereikalingos saviveiklos. Ypač atidūs būkite, jeigu atvykote į vietą, kur gausu žmonių – draugų, kolegų ir t.t. Jeigu kuris neatsargiai prisiglaus prie motociklo, gali nudegti, nes stabdžiai ir duslintuvas dar, tikėtina, bus labai karšti.
Atminkite:
Jeigu su jumis keleivis, privalote jį kontroliuoti. Ypač – jeigu vežate vaiką. Veidrodėlius sureguliuokite taip, kad galėtumėte stebėti mažąjį kelevį.
Situaciją kelyje turi stebėti ir pats keleivis. Važiuojant dvirate transporto priemone yra labai patogu mokytis saugaus eismo ir lavinti reakciją. Įpratinkite keleivį matyti kelią ir tai, kas vyksta aplinkui. Aiškinkite jam tai, kas vyksta greta jūsų. Ypač – jeigu keleiviui jau daugiau negu 12 ir jis svajoja apie motorolerį.
Jeigu vaikas kiek jaunesnis, bet moka elgtis ramiai, nebijokite ir imkite jį kartu. Kita vertus, jeigu vaikui daugiau negu 12, tačiau jis – neramus ir judrus, tada verčiau nerizikuokite.
Atidžiai išstudijuokite visas išvardintas situacijas. Pirštus laikykite ant klaksono ir stabdžių – tai sutrumpins reakcijos laiką. Visada įdėmiai žvalgykitės aplink, ieškokite galimų pavojaus ženklų ir apmąstykite, kaip elgsitės, jeigu netikėtai staigiai teks manevruoti.
Atminkite – jei vežate keleivį, galiniam ratui tenka didesnis svoris ir keičiasi stabdžių veikimas. Pasiruoškite tam.