Oficialus moto sezonas mūsų krašte ganėtinai trumpas – nuo gegužės iki spalio, tačiau, kai tik leidžia orai, daugelis moto entuziastų savo „plieninius žirgus“ išsitraukia gerokai anksčiau, ir gerokai vėliau uždaro žiemai.

Kiti galbūt norėtų pasivažinėti ir leduku aptrauktais keliais, tačiau abejoja savo įgūdžiais. Norėdami paskatinti džiaugtis moto sezonu ištisus metus, ir padrąsinti abejojančius, pateiksime keletą patarimų kiekvienam metų mėnesiui.

Atminkite, nesvarbu kokiu metu laiku sėsite prie motociklo vairo, svarbiausia – jūsų akys ir tai, ką jos mato. Laiku pastebėję kelyje kliūtį, galėsite išsirinkti tinkamą maršrutą apvažiavimui ar kitą, optimalų, manevrą. Saugokite akis, treniruokite jas. Pasirūpinkite, kad akiniai ar šalmo stiklas būtų švarūs ir nesubraižyti. Tas taip pat turi įtakos kelio matymui.

Vasaris

Šiemet vasaris jau prabėgo, bet jis tikrai bus kitąmet, tad ruoškimės. Jeigu automobiliai tvarkingai sustingo laiku nenuvalytose gatvėse, pats laikas pasinaudoti dviejų ratų teikiamais privalumais ir pabandyti rasti kokį laisvą tarpelį. Atminkite, kad manevruojant tarp stovinčių transporto priemonių reikia būti ypač atidiems – iš sustojusių automobilių gali pradėti lipti keleiviai. Būkite tam pasirengę. Be to, koks nors nekantrus vairuotojas gali pradėti manevruoti pažeisdamas Kelių eismo taisykles. Būkite pasirengę viskam ir atidžiai stebėkite aplinką.

Kovas

Nesvarbu, kas benutiktų, jokiu būdu nesugalvokite sustoti vidury kelio. Net jei pastebėjote priešais avariją ar genda jūsų motociklas, pasistenkite nuriedėti iki kokio stovinčio automobilio ar kito masyvaus, nejudančio daikto. Juos automobilių vairuotojai, po žiemos pasiilgę greičio, vis tiek pastebės greičiau negu jūsų motociklą. Rūpinkitės savimi.

Balandis

Atsargiai žiedinėse sankryžose. Daugelis vairuotojų taip ir neišmoko teisingai per jas važiuoti. Nenustebkite, jei kuris vairuotojas, nors ir pažeisdamas KET, išvažiuos į jūsų maršruto trajektoriją. Toli gražu ne visi, sėdintys prie automobilio vairo, supranta, kad motociklininkai – tokie pat lygiateisiai eismo dalyviai. Žiedinėje sankryžoje bandykite nuspėti galimus aplinkinių manevrus, pirštą laikykite ant klaksono, ranką – ant stabdžių.

Gegužė

Gegužę, tradiciškai, vyksta moto sezono atidarymas, tad į gatves išvažiuoja net tie, kurie anksčiau motociklams nerasdavo laiko. Deja, šį mėnesį padaugėja ir avarijų. Dažniausios avarijos – susidūrimas su priešais važiuojančia transporto priemone. Norint to išvengti, reiktų ne tik laikyti saugų atstumą, bet ir nevažiuoti gatvės viduriu – taip turėsite daugiau erdvės manevrams ir būsite saugesni. Kai esate judėjimo juostos krašte, tikimybė, kad iš paskos važiuojantis automobilis atsitrenks į jus, gerokai sumažėja.

 

Birželis

Staigiuose posūkiuose atminkite, kad saugi ta trajektorija, kuri maksimaliai nutolusi nuo priešpriešinio eismo juostos. Įvažiuodami į posūkį ar palikdami jį, tolkite nuo kelio centro, nes taip ne tik būsite saugesnis, bet ir greičiau įveiksite posūkį.

Liepa

Be reikalo nerizikuokite. Gatvėse ir keliose apstu kliūčių ir pavojų: tepalų dėmės prie šviesoforų, juostų ribas žyminčios linijos, kanalizacijos liukai, ventiliacijos grotelės. Stenkitės ant jų neužvažiuoti. Artėdami prie šviesoforo, iš anksto sumažinkite greitį, kad paskui nereiktų staigiai stabdyti. Važiuojantis iš paskos automobilio vairuotojas tokį jūsų manevrą gali pastebėti per vėlai.

Rugpjūtis

Per vasarą nuo taisyklių ir tvarkos atpratę pėstieji gali sukurti avarinę situaciją, kurioje patys ir nukentės. Atsargiai lenkite autobusą iš kairės pusės, iš dešinės išvis niekada nelenkite. Atsargiai važiuokite ir pro šalikelėje gyvenvietėse stovinčius krovininius automobilius. Jie dideli, užstoja bendrą vaizdą, tad iš už jų netikėtai gali pasirodyti pėstieji ar vairuotojai.

Rugsėjis

Rugsėjo pirmoji – diena, kai išvis verčiau nesėsti prie transporto priemonės vairo. Jeigu išeina. Kitomis dienomis taip pat reikia būti ypač atidiems. Jeigu važiuojate pasiimti draugo ar draugės iš mokymo įstaigos, nepamirškite jų perspėti, kad duslintuvas ir stabdžiai po kelionės bus įkaitę, tad reikia būti atidiems. Ir dvigubai atsargiau negu paprastai, važiuokite pro mokyklas. Vaikai juk tokie nenuspėjami.

Spalis

Oficialus moto sezono uždarymas, kai paskutinį kart metuose pasirodo daugybė motociklų. Turint omenyje tai, kad orai genda, stenkitės ypač atidžiai įveikti posūkius. Po susidūrimo su priešais važiuojančia transporto priemone, antroje vietoje pagal dažnumą yra avarijos posūkiuose. Perspėję aplinkinius apie ketinimą sukti, vis tiek dar kartą papildomai pasitikrinkite ar visi tai pastebėjo. Jeigu artėja posūkis, bet nusprendėte, kad nesuksite, persirikiuokite į gretimą juostą ir palikite laisvą kelią kitiems eismo dalyviams.

Lapkritis

Motociklinkų keliuose sumažėja, tačiau, kaip žinome, yra klubų, kurių nariai savo dvirates transporto priemones naudoja ištisus metus. Kadangi motociklo bakas nėra didelis, jums dažnokai tenka lankytis degalinėse – ganėtinai pavojingose vietose. Čia ir kanalizacijos dangčiai, ir ventiliacijos grotelės, ir nedidelės erdvės, ir tepalo bei asfalto lašai ant važiuojamosios dalies. Užvažiavus ant tokios kliūties motociklas gali tapti nevaldomas. Atsargiai.

Gruodis

Žiemą važinėja nedaugelis, bet važinėja. Juolab, kad ne visada gruodis gali pasigirti sniegu ir šalčiu. Pastaraisiais metais gruodį dažniau lyja. Per lietų taip pat reiktų būti dvigubai atidesniems. Eismo juostas skiriančios linijos, kanalizacijos liukai ir grotelės tampa dar pavojingesni. Neskubėkite. Būkite atidūs.