Kiek daugiau nei savaitė beliko iki rugsėjo 19-ąją vyksiančio tradicinio, jau 47-ąjį kartą rengiamo ralio „Kauno ruduo 2020“.

„Kauno rudens“ raliai – vienos seniausių automobilių sporto varžybų, prasidėjusios 1974 m ir nuo to laiko organizuojamos kasmet, be pertraukų. Jų istorija nenutrūko ir sunkiausiais šaliai  blokados metais, kai katastrofiškai stigo ne tik degalų. Ir dabar šių lenktynių veteranai neretai prisimena, kaip visi, kas tik turėjo, iš slapčiausių vietelių negailėdami traukė net menkiausias degalų atsargas ir pylė jas į sportinių automobilių bakus, kad tik tęstųsi ralio istorija.  

„Kauno rudens“ raliui pirmajam iš šalyje rengiamų automobilių sporto varžybų 1981 m. suteiktas tarptautinio ralio statusas.

Prisimins legendas, pagerbs veteranus

„Kauno rudens“ ralius garsina ir daugelį metų puoselėjama graži tradicija, kai jų dalyviai kartu su varžybų organizatoriais pagerbia vienų žymiausių šalies automobilių sporto meistrų, anksti mirusių brolių Arvydo ir Kastyčio Girdauskų atminimą.

Pagerbti buvusius varžovus ir draugus lenktynių trasose kasmet į Kauną atvykdavo nemaža grupė buvusių jų sportinių batalijų bendražygių, dabar išsibarsčiusių po visą pasaulį.

Deja, šiemet dėl klastingojo viruso ir privalomos savi izoliacijos buvę Girdauskų bičiuliai ir varžovai neatvyks, tačiau jau dabar nepamiršusiems šios tradicijos lenktynių organizatoriams plaukia palaikymo ir sveikinimo telegramos iš visų Baltijos šalių, Vokietijos, Graikijos, Izraelio ir net Jungtinių Amerikos Valstijų.

Išskirtinės pagarbos nusipelnė ir du šio ralio dalyviai – Vytautas Vanagas, švenčiantis savo 90-tį ir Algirdas Rymonis, neseniai atšventęs kiek kuklesnį 85-erių jubiliejų.

Garbių veteranų tandemas – ir šiandien rikiuotėje, nė už ką neketinantis praleisti jų pamėgto „Kauno rudens“ ralio.

Varžybų organizatoriai, Lietuvos automobilių sporto federacija, sukaktuvininkų bičiuliai juos sveikins lenktynių starto vietoje, Kauno Rotušės aikštėje, kur šis duetas atvairuos jų sportinę jaunystę menantį „Volga GAZ 21“ automobilį. Tą patį, su kuriuo A. Rymonis su Sauliumi Praninsku 2009 metais laimėjo ralį „Aplink Lietuvą“, savo sportinių laimėjimų kolekciją papildę geidžiamiausiuoju trofėjumi – Prezidento taure.

Jubiliatų ekipažas pradės „Kauno rudens“ ralį, nes juos pagerbdami ralio organizatoriai jų automobiliui suteikė pirmąjį starto numerį.

Vyriausiam amžiumi ekipažui rimtą konkurenciją sudarys ir kiti ralio organizatorės – Tarptautinės automobilių sporto veteranų asociacijos – nariai. Vienas tituluočiausių šalies lenktynininkų Eugenijus Tumalevičius į „Kauno rudens“ ralio trasas išvairuos „Subaru Impreza“, savo techniką lenktynėms kruopščiai rengia Zenius Balčiūnas, Juzef Malevski su Algirdu Griciumi, Rimgaudas Statnickas su Rimantu Pukėnu, Modestas Jakas su Silverijumi Lapėnu, Andrius Čygas su Sigitu Januška ir kiti, galima sakyti nuolatiniai šių ralių dalyviai.

Šiemetinis „Kauno rudens“ ralis – ne pirmos lenktynės ir jauniausiajai jo dalyvei – 12-etei Kotrynai Matijošaitytei, kuri į ralio navigatorės paslaptis gilinsis iš kartu su ja važiuosiančio patyrusio Roberto Aleksyno.

Dvi skirtingos distancijos  

„Kauno rudens“ ralio dalyviai startuos rugsėjo 19 d., šeštadienį, 10 val. Rotušės aikštėje ir, įveikę 103,51 km maršrutą su 1 rungtimi ant žvyro ir 5 ant asfalto dangų, finišuos tos pačios dienos pavakarę, o miesto Rotušėje jų lauks ir apdovanojimų ceremonija.  

Gerokai ilgesnė – 169,07 km distancija, besidriekianti Kauno miesto ir rajono bei Šakių rajono teritorijomis su 3 rungtimis ant žvyro ir 11 ant asfalto dangų, laukia mini ralio čempionato IV etapo varžybų, praturtinsiančių „Kauno rudens“ ralio programą, dalyvių. 

Susipažinimas su trasomis ralio nuostatuose nenumatytas, todėl sportininkai kovas pradės be žvalgybos.

Paskutinis sezono mūšis

Dalyvaujantiems mini ralio čempionate tai bus paskutiniojo etapo varžybos, po kurių paaiškės čempionai ir prizininkai.

Todėl netenka abejoti, jog kovos dėl titulų bus kaip niekad aštrios. Mat tik dviejose klasėse – SGC 4 ir IS – jų lyderiai jau gali matuotis nugalėtojo karūną. Tai šiame ralyje dalyvaujančio Zeniaus Balčiūno sūnus Karolis ir Mindaugas Bielikas.

Kitose dėl jos laukia žūtbūtinė kova. SGC 1 lyderis Aurimas Margevičius, kurio taupyklėje 81 taškas, negali jaustis ramus, nes nesėkmės atveju jį dar gali aplenkti Vilius Lingė.

SGC 2 klasėje pirmaujantį Aurimą Kučinską gali pranokti net du varžovai – Redas Alubickis ir Robertas Valkeris, o SGC 3 lyderį Audrių Sinkevičių – net trys varžovai – Tomas Kažemėkaitis, Vytautas Venclovas ir Paulius Skarbalius.

Panaši padėtis ir OC bei V įskaitose, o jaunimo klasėje ir Irmantas Buivydas, ir Povilas Čaikauskas užkopti ant aukščiausiojo nugalėtojų pakylos laiptelio turi absoliučiai lygias galimybes.

Lenktynių puošmena – nesenstanti klasika

„Kauno rudens“ ralio žiūrovus maloniai nustebins ne tik standartiniai gamykliniai ar specialiai lenktynėms parengti sportiniai, bet ir vis didesnio žiūrovų susižavėjimo susilaukiantys istoriniai automobiliai.

Ralio trasomis riedės įspūdingas senolis „Aston Martin DB3S“, kurį vairuos Lietuvos automobilių klubo klasikinių automobilių padalinio vadovas Šarūnas Žitkevičius su žmona Aušra ir kurį jau spėjo įsidėmėti neseniai pasibaigusio ralio „Aplink Lietuvą“ žiūrovai.

Lietuvos klasikinių automobilių klubo vadovas Gitautas Žičkus jaučia išskirtinį prielankumą „Mercedes Benz 320“, o Donatas Pauliukas – legendiniam „Studabaker“.

Ineta Žičkaitė į „Kauno rudens“ trasas išvairuos „Buick Sport Roadster 5.0“, Tomas Bilius su Laura Kolesnikova – „Crysler CM“, o Artūras Mačiuika su žmona Gintare kviečia atidžiau pažvelgti į jų gražuolį „Plymouth Deluxe“ – vieną iš 15 istorinių automobilių, dalyvausiančių 47-ajame „Kauno rudens“ ralyje.  

Varžysis ir žmonės su negalia

Per 100 ekipažų „Kauno rudens“ ralio lenktynininkų kolonoje pilnateisiais jausis ir žmonės su negalia, vairuosiantys specialios paskirties automobilius.  

Prie starto linijos Rotušės aikštėje savąjį „VW Golf“ atvairuos ir neseniai pasibaigusio ralio „Aplink Lietuvą“ šios įskaitos laimėtojai, širvintiškiai Algimantas Kojis su Vytautu Barecku.

Su jais konkuruos ir šeimyninis Rolando Šukio ir Ramintos Šukytės ekipažas, vairuosiantis „Volvo S70“, su „Audi 80“ startuos Robertas Šimonis su Roku Dailyde, Rūta Kupčinskaitė su Tadu Bartasevičiumi, pasirinkę „Toyota Yaris“ ir kiti ekipažai.

Algimanto BRAZAIČIO nuotraukos